We are an employment agency

We are an employment agency for e-commerce.

0 +
candidates in the database
0 +
Filled positions
0 +
satisfied clients
0 + years
experience in e-commerce and online marketing

Who are our services targeted at?

We have been working in e-commerce all our lives and, therefore, we specialise in positions related to e-commerce and online marketing. Can there be anything better?

Are you building a new e-shop, a mobile app or an online service and don't know where to start? You can't find the right people? Then you're in the right place.

VALUES

We have 13+ years of experience in e-commerce and HR.

Our Team

Active in the e-commerce field for over eight years, primarily working with e-shops. Apart from managing marketing, recruitment and training of employees at ACOMWARE s.r.o., she also has experience with educating online specialists. She moderated the www.eshopista.cz project for five years.Magdalena Divišová

CO-FOUNDER

She has been working in e-commerce since 2007, when she came on board as a project manager at Aukro. As chance would have it (and because nobody else wanted to do it back then) she ended up managing the HR agenda on projects such as Heuréka, Aukro or NetDirect for approx. 500 employees. Because she had had enough of poor quality employment agencies, she started her own together with Magda.

Pavlína Zábojníková

CO-FOUNDER

Eva loves HR. Most of all, she enjoys helping others in the area of personal and professional development and finding the job of their dreams. She has worked for 10 years in internal HR for large e-commerce projects such as Aukro, Heuréka or custom e-shop designers Netdirect.

Eva Kraváčková

TALENT SOURCE LEAD

Zuzka got her feet wet with e-commerce at Aukro, where she worked at the customer care department. At Online People, she has been focusing on head-hunting since 2019 and specialises in positions connected to PPC and SEO. She is exceptionally active and loves to spend her free time playing basketball.
Zuzana Hanáková

TALENT SOURCER

Ráda hledá, poznává, propojuje a spojuje ty pravé lidi a projekty. Má za sebou zkušenosti z CZC.cz nebo vývojářské firmy oXyShop.
Helena Vyvozilová

JUNIOR RECRUITER

V Online People začínala jako administrátor systému. Po první svěřené zakázce propadla kouzlu hledání správných lidí na správné pozice a má radost, když se dobrá věc podaří a spokojenost je na všech stranách. Zkušenosti v jednání s lidmi získala ve výrobních firmách, kde působila na pozici customer care a account executive.
Andrea Krkošková

JUNIOR RECRUITER

Celý profesní život se pohybuje v oblasti nákupu mezinárodního retailu a od roku 2016 v e-commerce a to především v e-shopech potravin. Má zkušenosti s náborem, výběrem a vedením lidí ve svých týmech. V poslední době se věnuje vzdělávání, koučingu nebo nenásilné komunikaci. Svoje znalosti a zkušenosti zúročuje v Online People.Hana Hemerková

JUNIOR RECRUITER

Celý profesní život se pohybuje v oblasti nákupu mezinárodního retailu a od roku 2016 v e-commerce a to především v e-shopech potravin. Má zkušenosti s náborem, výběrem a vedením lidí ve svých týmech. V poslední době se věnuje vzdělávání, koučingu nebo nenásilné komunikaci. Svoje znalosti a zkušenosti zúročuje v Online People.Lucie Kadlecová

TALENT SOURCER

Contact us

Are you looking for work or new people? Call or write to us.

Prague Office: 733 129 272 / Zlín Office: 734 445 535

We'll determine how best we can help you and then get down to work!